• Torun dede sohbeti...

  İnsana ve doğaya değer katmak, üretim ve istihdam için... (2012)

  Ancak 1994 yılında yaşanan ekonomik kriz, ne yazık ki en büyük zararı ülkenin henüz çok genç olan sermaye piyasasına verdi. Bu piyasanın en güzide kurumları ya piyasadan çekildi ya da çok küçüldü. 1998 yılına kadar Turkinvest’in tasfiyesiyle boğuşan Ayan, devletin koyduğu yasakla 2002 yılına kadar seyahat edemedi. Yurt dışı çıkış yasağı kalkınca emekliye ayrılma kararıyla İsviçre’ye döndü.

  Ancak büyüdüğü topraklardan uzun süre ayrı kalamayan Ayan liberalleşen ekonomik ortam nedeniyle 2008 yılında Türkiye’ye döndü ve 2012 yılında Nascor Grubunu kurarak ülkesine ve insanlarına hizmete devam etmeye karar verdi.

 • Başbakan Yard. ve Merkez Bankası Başkanıyla Ödül Töreninde

  "Türkiye sermaye piyasalarından yükselecektir." - Nasrullah Ayan (1991)

  Ayan işte bu kararlılıkla “Türkiye Sermaye Piyasalarından Yükselecektir” sloganıyla yola çıkıp girişimlerinin amiral gemisi olan AOG Turkinvest’i kurdu. AOG Türkinvest o dönemin borsa aracı kurumları arasında uluslararası anlamda gerçek bir tam hizmet veren aracı kurum niteliğine sahip birkaç kuruluş arasına girdi. Kısa sürede onlar arasında da ilk sıraya yükseldi. Başarılarıyla ve cesur atılımlarıyla para ve sermaye piyasalarına yol haritası çizen ve ülke kaynaklarına yön veren Ayan, ilerleyen yıllarda kurumsal yönetime ağırlık vererek borsa, finans, sigorta, sanayi, ticaret ve taşımacılık alanlarındaki istihdama ve üretime dönük çok yönlü girişimleriyle dikkat çekmeye başladı.

 • Bilgisayar hayatımıza yeni giriyor

  "70 sente muhtacız." - Süleyman Demirel (1980)

  Türkiye'nin “70 cent'e muhtaç olduğu” ifade edilen yıllarda henüz kimse ihracatı bilmez, anlamazdı. Korumacılığa, ithal ikamesiyle büyümeye ve yüksek enflasyona endeksli iç piyasanın tatlı kârlılığı nedeniyle ihracatın yüzüne bile bakılmazdı. İşte bu dönemde Ayan’ın yaptığı ihracatlar onun vadeli piyasaların doğal uzantısı olan uluslararası finansa yönelmesini sağladı. Çok genç yaşlarda İsviçre'de uluslararası finansın dev isimleriyle bizzat çalışma imkânı elde etti.

  Ayan daha sonra bu birikimini yeni filizlenmeye başlayan borsa ve sermaye piyasaları alanına yönlendirdi. İsviçre'deyken ünlü bir yabancı ekonomi gazetesinde okuduğu yeni kurulan Türk Borsası İMKB hakkındaki küçümser bir yazı onu derinden yaraladı ve dünya finansının en eski merkezlerinden İsviçre'de edindiği deneyimlerini yurduna, Türkiye'ye taşımaya karar verdi.

 • Tek bir telefonla mal alıp sattığımız günler

  Kurucumuz Nasrullah Ayan, Türkiye’de ve dünyada para ve finans çevrelerinin yakından tanıdığı ünlü bir işadamı, duayen bir girişimcidir.

  1970'lerin sonu ve 1980’lerin başında uluslararası bankacılık, para ve finans piyasaları liberalleşip yatırım fonları ve vadeli piyasalar ortaya çıkarken Türkiye yeni doğan bu sektörlerin henüz yabancısıydı. Bu sektörlerin Türkiye’ye gelmesi ve Türk iş dünyasının, ihracatçısının ve yatırımcının bu sektörlerin sağladığı yeni imkânlarla tanışması daha en az bir on yıl alacaktı.

  Ancak Ayan, daha o zamanlar Türkiye’nin geleneksel temel ihracatının teşkil eden kuru üzüm, fındık ve mercimek gibi ürünleri vadeli piyasalarda pazarlar, uluslararası yatırım fonları kurar ve yönetirdi. Türk ürünlerinin yeni doğan bu piyasalarda tanınmasını sağladı, fiyatlarının yükselmesi yönünde başarılı ve kârlı projelere imza attı.